سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۸

فرمانی،

سیاست زدگی و اختلاف های جناحی از عوامل اصلی ضعف شوراهاست

برای ساختن شهری آباد باید شورا و شهرداری قزوین در تعامل با هم و تعامل بین دستگاهی با نهادهای خدمات رسان خارج از بدنه شهرداری باشند و بر این اساس ضرورت دارد شهروندان را به عنوان وجه مشترک تمام برنامه ها و طرح ها در هر سطح و جایگاهی، مخاطب اصلی خود دانسته و با هم اندیشی و همفکری نسبت به رفع موانع و ارایه خدمات شایسته به شهروندان اقدام نماییم.

علی  رییس شورای اسلامی شهر قزوین:  به گزارش روابط عمومی شورای اسلامي شهر قزوین، علی فرمانی رئیس شورای اسلامی شهر قزوین در جلسه علنی شورا ضمن تسلیت ایام شهادت آقا ابا عبداله الحسین (ع) و یاران با وفای ایشان، یاد و خاطره شهدای اصحاب رسانه به ویژه شهید محمود صارمی را گرامیداشت و اظهار کرد: روز خبرنگار را به همه فعالان عرصه خبر و اطلاع‌رسانی که رسالت آگاهی بخشی را بر دوش گرفته و چراغ راه جامعه خویش گشته اند صمیمانه تبریک عرض می نمایم و از خداوند بزرگ برای این عزیزان توفیق روزافزون و سرافزاری آرزومندم.

وی ادامه داد: هم اکنون پس از توفیق یکسال خدمتگزاری به شهروندان گرامی و فهیم قزوین، به مدد خداوند متعال و حسن اعتماد خواهران و برادران ارزشمندم، اعضای محترم شورای اسلامی شهر قزوین وظیفه سنگین تری به بنده حقیر محول شده است؛ لذا در ابتدا به رسم قدرشناسی و سپاسگزاری، لازم می‌دانم مراتب تقدیر و تشکر خود را به پاس یکسال خدمت صادقانه برادر ارجمند جناب آقای حاج فرج الله فصیحی رامندی در کسوت ریاست شورای اسلامی شهر قزوین در سال اول دوره ششم اعلام نمایم، امیدوارم از ظرفیت و تجربه ایشان استفاده کافی و وافی را ببریم.

رییس شورای اسلامی شهر قزوین با بیان اهمیت کارکرد نهاد شوراها خاطر نشان کرد: شوراهای اسلامی شهر برای ارتقای سطح کارآمدی نظام اسلامی و بر پایه تعالیم اسلام، اهمیت دادن بیشتر به نقش مردم در ساختار تصمیم گیری و برای حل مشکلات محلی ایجاد شده است و ما موظفیم در جهت این رسالت بزرگ و توجه به وظیفه ذاتی شوراها برای حل عمل گرایانه مشکلات عینی و مشخص شهر و شهروندان برنامه ریزی اقدام نماییم.

فرمانی در ادامه بر لزوم پرهیز از اختلافات جناحی و سیاست زدگی در نهاد شوراها تاکید کرد و افزود: پیش از هر چیز و برای خدمت صادقانه به مردم و ارائه عملکرد مطلوب و موفق ضرورت دارد تا با وحدت و یکپارچگی از دخالت دادن انگیزه های حزبی، گروهی، شخصی و طایفگی در انجام وظایفمان بپرهیزیم، چرا که تجربه پنج دوره گذشته این واقعیت را به اثبات رسانده که سیاست زدگی و اختلاف های جناحی، زهر مهلک و یکی از عوامل اصلی ضعف شوراهاست که موجب می شود تصمیم گیری ها در غیاب عقلانیت و براساس منافع مقطعی و محدود اتخاذ شود و از سویی تشتت و چنددستگی بر شورا حاکم شود که قطعاً بر عملکرد این نهاد مردمی تأثیر سوء خواهد گذاشت.

به گفته رئیس پارلمان محلی قزوین، بی شک به منظور ادامه روند فعالیت شورا و نیل به دستیابی به اهداف تعیین شده و به جهت شفافیت رویه ها، اقدامات و ارائه خدمات بهینه به شهروندان، نظارت ویژه بر عملکرد شهردار و مدیران در دستور کار قرار خواهد گرفت اما این مسئله به معنای ایرادگیری و ایجاد اخلال نیست بلکه نظارت به معنای تعامل، مراقبت و کنترل است تا فرایند امور بهتر پیش برود و دراین امر جدی خواهیم بود.

وی ادامه داد: همانگونه که می دانیم یکی از مؤلفه های مهم موفقیت سیستم مدیریت شهری، نحوه کنترل و تعادل بخشی در انجام امور است؛ بر این اساس نحوه تنظیم ارتباط شورا و شهردار بسیار حائز اهمیت می باشد. سازوکار نظارت اعضای شورا باید به گونه ای باشد که با افزایش شفافیت، کارآمدی و کاهش فساد حاصل شود.

 

رییس شورای اسلامی شهر قزوین در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت تحقق بودجه شهرداری قزوین در سال جاری اشاره کرد و گفت: موضوع قابل تامل دیگری که در ارائه خدمات بسیار حائز اهمیت بوده و تاثیر مستقیمی بر شهر و شهروندان دارد، بحث منابع مالی شهرداری است؛ علیرغم بودجه 2200 میلیارد تومانی شهرداری قزوین که باید در سال جاری محقق شود ، متاسفانه در چند ماه گذشته مبلغ بسیار ناچیزی محقق شده است و در این زمینه پیش بینی راهکارهایی جهت اصلاح نظام درآمدی شهرداری و کسب درآمدهای سالم برای مدیریت بهینه شهر ضروری است.

وی تاکید کرد: از شهردار قزوین و مجموعه مدیران شهری می خواهیم که در راستای چارچوب تعیین شده از سوی شورای اسلامی شهر، اقدام در راستای تقویم زمان بندی تحقق بودجه و اجرای طرح های شهری نیمه تمام ، شفاف سازی هزینه ها و بودجه، اتخاذ الگوی مطلوب حکمرانی کارآمد شهری مبتنی بر شفافیت، پاسخگویی به موقع، عدالت در تقسیم خدمات شهری و عمرانی و افزایش مشارکت و حمایت های مردمی و کوتاه کردن فاصله تصمیم تا اقدام در امور مختلف شهری را در دستور کار خود قرار دهند؛ چرا که اعتقاد دارم شهر قزوین با پیشینه تاریخی و فرهنگی ارزشمندی که دارد، شایسته برخورداری شهروندانش از بهترین امکانات، خدمات و شرایط زندگی است.

فرمانی با تاکید بر این نکته که مجموعه شورا و شهرداری بایستی در تعامل با هم و تعامل بین دستگاهی با نهاد های خدمات رسان خارج از بدنه شهرداری باشند افزود: برای ساختن شهری آباد برای شهروندان نیازمند تحقق این مهم هستیم بر این اساس ضرورت دارد شهروندان را به عنوان وجه مشترک تمام برنامه ها و طرح ها در هر سطح و جایگاهی، مخاطب اصلی خود دانسته و با هم اندیشی و همفکری نسبت به رفع موانع و ارایه خدمات شایسته به شهروندان اقدام نماییم.

لزوم توجه به نظرات نخبگان و متخصصین در اداره شهر

وی در ادامه سخنانش بر لزوم توجه به نظرات نخبگان و متخصصین در اداره شهر قزوین تاکید نمود و گفت: استفاده از نظر محققان، نخبگان، متخصصین و صاحب نظران و روش های علمی برای اداره شهر موضوعی است که به نظر می رسد مغفول مانده است؛ اگر مدیریت شهری برمبنای روش های علمی و اصولی مدیریت شود، پیشرفت و انسجام بیشتری به وجود خواهد آمد و قزوین به شهری برخوردار و شهری برای زندگی بهتربرای شهروندان تبدیل خواهد شد.

رییس شورای اسلامي شهر قزوین با تاکید براینکه ما باید پاسخگویی به مطالبات و انتظارات شهروندان را مهم ترین برنامه و اولویت خود بدانیم خاطر نشان کرد:هر شهروندی حق دارد از جزئی ترین اقدامات مدیریت شهری آگاهی یابد و ما نیز وظیفه داریم تا اقدامات و فرایندها را به صورت روشن برای مردم بازگو کنیم.

وی تصریح کرد: ضرورت دارد علاوه بر دیدارهای مردمی در مناطق چهار گانه شهرداری، پاسخگویی از طریق سامانه ۱۳۷، به منظور افزایش مشارکت شهروندان، حل مسائل و مشكلات شهری، سامانه نظر سنجی عملکرد شورای اسلامی شهر و شهرداری قزوین و نظام پیشنهادات راه اندازی شود.

وی همچنین از اصحاب محترم رسانه درخواست نمود تا در شفاف سازی امور برای اذهان عمومی و آشکار شدن نقاط ضعف ،قوت و کاستی ها و جبران آنها اعضای شورا را یاری رسانند.

فرمانی با بیان اینکه کسانی که برای خدا کار می کنند پیروزند گفت: نیت و تلاش همه اعضای شورای اسلامی شهر قزوین ، توسعه و پیشرفت شهر و رضایتمندی شهروندان فهیم می باشد و امیدوارم با یاری خداوند باریتعالی و مشارکت تمام شهروندان، محققان، نخبگان، متخصصین، اصحاب رسانه و صاحب نظران قزوین به شهری برخوردار و شهری برای زندگی بهتر تبدیل شود.

همچنین رئیس شورای اسلامی شهر قزوین درابتدای این جلسه به رسم ادب، دوستی و برادری سپاسگزاری ویژه ی خود را نثار مردم قدردان قزوین نمود.

وی همچنین دراین جلسه روز تجلیل از اسرا و مفقودین و بزرگداشت شهدای مدافع حرم را گرامی داشت.

 

پایان پیام/

تصاویر مرتبط